Bomadi w stanie Delta, to jeden z najbiedniejszy rejonów Nigerii, zamieszkany przez ok. 2,7 mln ludzi. 70 proc. obszaru pokrywają odgałęzienia rzeki Niger. Zanieczyszczenie rzeki (m.in. ropą, która jest wydobywana na tym terenie) jest jedną z głównych przyczyn zachorowań i umieralności, zwłaszcza wśród dzieci.
kssz

Potrzeba działać z wizją!

Umieralność wśród dzieci jest tu najwyższa w całej Afryce. W szpitalach brak leków. Kobiety, których nie stać na szpitale, rodzą w wioskach, wiele z nich bez opieki medycznej, umiera przy porodzie. Problemem jest woda skażona ropą, oraz skorumpowany system edukacyjny. Kilka lat temu państwo zabrało nam szkoły misyjne, teraz oddało –  doprowadzone do ruiny. Potrzebujemy ludzi z wizjąmówi bp Hiacynt Oroko Egbebo, z Bomadi.

Nic by nie było bez dzieci

W 2012 roku dzięki ogólnopolskiej akcji „Studnia za grosze” skierowanej do dzieci przez magazyn „Mały Gość Niedzielny”  na terenie pięciu wiosek wikariatu Bomadi wybudowano studnie głębinowe. W wiosce  Uduophori powstała również przetwórnia wody służąca okolicznym wioskom. Projektami z  ramienia biskupa miejsca, Hiacynta Egbebo, kierował brat Damian Lenckowski. Z  jego inicjatywy na terenie Uduophori powstała wtedy pierwsza szkoła podstawowa – drewniana.

Akcja  „Małego Gościa” stała się dla nas inspiracją,  aby rozpoczęte dzięki polskim dzieciom dzieło pomocy ich nigeryjskim rówieśnikom, było kontynuowane.  Wciąż bowiem potrzeba kolejnych studni, wsparcia medycznego, jak i murowanej szkoły. Tak powstała Fundacja RAZEM DLA AFRYKI.

Nasza Fundacja wsparła powstanie przychodni na terenie wioski Uduophori oraz budowę pierwszej murowanej szkoły na terenie Uduophori.

 

 


Partnerzy