„Oficjalnie otworzyliśmy naszą przychodnię. Wczoraj od 8-mej do 14-tej zarejestrowało się już 107 pacjentów” – informowali w kwietniu 2014 bracia misjonarze, którzy rozpoczęli nowy projekt rozwojowy w położonej na południu Nigerii wiosce Uduopphori (wikariat apostolski Bomadi).

Ich staraniem powstała we wiosce drewniana szkoła podstawowa (obecnie trwa budowa murowanej) studnie dla okolicznych wiosek oraz przetwórnia wody. Ich troską jest też zdrowie mieszkańców tego ubogiego regionu kraju, o drastycznie wysokim wskaźniku umieralności dzieci, wskutek chorób takich jak tyfus, cholera, malaria.

Pierwsza we wiosce przychodnia, którą obsługuje jeden lekarz i dwie pielęgniarki, mieści się w budynku wynajętym w pobliżu miejscowego kościoła.

„Lekarz pochodzący z ludu Igbo będzie z nami w każdy wtorek i czwartek, a w resztę dni dwie pielęgniarki. Kupiliśmy leki, tabletki, szczepionki, zastrzyki, kroplówki…” – informują bracia. Na wyposażeniu placówki są również leki przywiezione z Polski oraz mikroskop laboratoryjny ofiarowany przez firmę Seliga Microscopes.

Sami misjonarze podczas ostatniego pobytu w Polsce (listopad 2013) przeszli podstawowe szkolenie udzielania pomocy medycznej.

Na terenie Uduophori pełnią swoja posługę z ramienia biskupa Hiacynta Egbebeo, ordynariusza apostolskiego wikariatu Bomadi

Partnerzy