Kim jesteśmy?

Fundacja Razem Dla Afryki działa od 2014 roku. Realizujemy projekty oferujące pomoc materialną, rzeczową i finansową dla osób oraz organizacji trudniących się w Afryce ochroną zdrowia oraz oświatą i edukacją. Dotychczas pomagaliśmy w realizacji projektów prowadzonych przez misjonarzy w Nigerii i Ugandzie (edukacja, pomoc medyczna budowa studni) oraz przez organizację HAART (pomoc ofiarom handlu ludźmi) w Kenii.

Zależy nam na wspieraniu projektów rozwojowych, medycznych i edukacyjnych oraz promocji działań z zakresu ochrony praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem problemu handlu ludźmi.

W październiku 2015 roku rozpoczęliśmy realizację projektu pod nazwą „Zbuduj FreeDOM”. Jest to kampania społeczna wspierająca schronisko dla ofiar handlu ludźmi w Nairobi (Kenia). Strona kampanii: www.zbudujfreedom.pl Swojego poparcia dla kampanii udzielili m.in. Papież Franciszek i Krzysztof Zanussi.

Obecnie współpracujemy z ugandyjską organizacją SORUDEO (Solidarity for Rural Development Organisation) założoną przez ks. Davida Okullu. Projekty SORUDEO zogniskowane są na rozwoju lokalnej społeczności w rejonie na północy kraju, przez lata dotkniętym wojną domową (1986 – 2007), budowie studni, wsparciu edukacji.

Cele statutowe Fundacji

Nasz zespół:

KRZYSZTOF BŁAŻYCA

krisOd lat zaangażowany w promocję działań pomocowych i misji w Afryce. Dziennikarz, inicjator akcji na rzecz „dzieci ulicy” z Zambii i budowy studni w Nigerii organizowanych przez „Małego Gościa Niedzielnego”.  Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz”, „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy”, publikacji i wystaw fotograficznych poświęconych życiu w Afryce. Prezes Fundacji, koordynator projektów pomocowych, mąż i tata.
Kontakt: krzysztof ( at ) razemdlaafryki.org

 

ADRIAN SELIGA

adrianPrezes firmy optycznej w branży medycznej, mąż, tato trójki dzieci, miłośnik sportów wodnych i rejsów morskich, instruktor: żeglarstwa, ZHP, motorowodny; kapitan jachtowy i motorowodny, odpowiedzialny za finanse Fundacji, pozyskiwanie funduszy, rozliczenia finansowe i aspekty prawne
Kontakt: adrian ( at ) razemdlaafryki.org

 

MONIKA ŁOBODA

lewOd lat wielu zaangażowana na rzecz pracy misyjnej w Indiach, RPA oraz Peru. Monika: świecka misjonarka, tyflopedagog, teolog oraz słuchacz podyplomowego studium dziennikarstwa. Od 2003 roku pracuje z osobami niewidomymi i słabo-widzącymi (Indie, RPA, Ukraina, Polska). Aktualnie pracuje w Fundacji Razem dla Afryki jako public relations i jest bardzo zadowolona. Jej hobby to fotografika, góry, dobra książka, zdobywanie wiedzy, fotoreportaż, literatura faktu i reportażu, podróże, teatr uliczny i sceniczny, muzyka, sport, edukacja
Kontakt: monika ( at ) razemdlaafryki.org

 MACIEJ SYKA

msz1
Związany z nowojorskim studiem filmowym Grassroots Films. Odpowiedzialny za debaty i projekcje filmu The Human Experience w Europie i w Australii.

GOSIA HANECZOK

gosia rda
Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim oraz Szkoły Trenerów Metrum w Katowicach. Psycholog w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych. Od 2007 roku zaangażowana w pracę woluntarystyczną – pracowała z dziećmi i młodzieżą, również niepełnosprawną w Polsce, Zambii, Tanzanii. Koordynatorka kampanii „Zbuduj FreeDOM”.

Realizacją projektów w Nigerii, Ugandzie i Kenii zajmują się:

ks. David Okullu (Uganda)

1David Okullu jest ugandyjskim księdzem należącym do diecezji Gulu, w rejonie zamieszkałym przez grupę etniczną Aczoli. Pochodzi z miejscowości Kitgum. Od listopada 2016 jest proboszczem parafii Immaculate Heart of Mary w miejscowości Pabo. Wcześniej był wykładowcą w niższym seminarium w Gulu.

Jest absolwentem Makerere University-Kampala, Katigondo National Seminary, Kinyamasika National Seminary, Pontifical Urbaniana (Włochy) Gulu University, Smith College (USA). Odbył też liczne kursy z zakresu działalności, którą podejmuje, obok swej pracy duszpasterskiej.

W 2011 roku założy Solidarity Farmers Association (SOFA), a w 2014 Solidarity for Rural Development Organisation-(SORUDEO). W latach 2013-2016 był sekretarzem Gulu Archdiocesan Priests’ Association-(GADPA).
Obecnie pełni również funckje Chairperson-Board of Governors-Namokora Vocational Secondary School, Chairperson-Board of Governors-St. Francis Central High School-Kalongo oraz Consultant-St. Joseph the Worker-Okuda LTD.

o. Wojciech Ulman OFMConv (Uganda)

wojtek

Franciszkanin,  misjonarz, twórca platformy medialnej  Catholic News Kampala. Prowadzi parafię Św. Franciszka z Asyżu w Matugga. Po studiach filozoficznych w Krakowie i krótkim przygotowaniu w USA wyjechał na misje do Afryki. Teologię ukończył w Kenii. Od czterech lat pracuje na przedmieściach szybko rozrastającej się stolicy kraju – Kampali. Do misji należy 9 stacji dojazdowych oraz 4 publiczne szkoły podstawowe, w których łącznie kształci się ok. 1100 dzieci. Franciszkanie w Matuga włączają się w prace socjalne poprzez budowę szkół, studni głębinowych, dożywianie dzieci oraz „adopcje na odległość”.

Radosław Malinowski (Kenia)

rad
Pochodzi z Radziejowa, od ponad 10 lat mieszka w Afryce, najpierw Zambia, Malawi, od 9 lat w Kenii. Prawnik (absolwent KUL), wykładowca Tangaza College w Nairobi, od lat zaangażowany w pomoc ofiarom handlu ludźmi w krajach Afryki Wschodniej. Od 2010 r. założyciel i dyrektor HAART Kenya,organizacji przeciwdziałającej procederowi, autor opracowań dot. problemu handlu ludźmi, prelegent licznych konferencji poświęconych zjawisku współczesnego niewolnictwa. w 2013 r, przemawiał m.in na konferencji w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Żonaty, tata czwórki dzieci.

br. Damian Lenckowski (Nigeria)

Z rodzimej Bydgoszczy rzuciło go zaszytej w buszu wioski Uduophori na południu Nigerii w Delta State, gdzie dzieląc prostą codzienność jej mieszkańców, krok po kroku stara się o poprawę jakości życia i zapewnienie podstawowych potrzeb takich jak: woda zdatna do picia, opieka zdrowotna, edukacja. Przed przybyciem do Nigerii wybudował, dzięki pomocy ludzi dobrej woli, dom dla „dzieci ulicy” w Tanzanii. W Nigerii na terenie wikariatu Bomadi, wybudował pięć studni i przetwórnię wody. Z jego inicjatywy powstała pierwsza w wiosce przychodnia i szkoła podstawowa.

Partnerzy