Kim jesteśmy?

Fundacja Razem Dla Afryki działa od 2014 roku. Realizujemy projekty oferujące pomoc materialną, rzeczową i finansową dla osób oraz organizacji trudniących się w Afryce ochroną zdrowia oraz oświatą i edukacją. Dotychczas pomagaliśmy w realizacji projektów prowadzonych przez misjonarzy w Nigerii i Ugandzie (edukacja, pomoc medyczna budowa studni) oraz przez organizację HAART (pomoc ofiarom handlu ludźmi) w Kenii.

Zależy nam na wspieraniu projektów rozwojowych, medycznych i edukacyjnych oraz promocji działań z zakresu ochrony praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem problemu handlu ludźmi.

W październiku 2015 roku rozpoczęliśmy realizację projektu pod nazwą „Zbuduj FreeDOM”. Jest to kampania społeczna wspierająca schronisko dla ofiar handlu ludźmi w Nairobi (Kenia). Strona kampanii: www.zbudujfreedom.pl Swojego poparcia dla kampanii udzielili m.in. Papież Franciszek i Krzysztof Zanussi.

Obecnie współpracujemy z ugandyjską organizacją SORUDEO (Solidarity for Rural Development Organisation) założoną przez ks. Davida Okullu. Projekty SORUDEO zogniskowane są na rozwoju lokalnej społeczności w rejonie na północy kraju, przez lata dotkniętym wojną domową (1986 – 2007), budowie studni, wsparciu edukacji.

Cele statutowe Fundacji

Zarząd:

KRZYSZTOF BŁAŻYCA
od lat zaangażowany w promocję działań pomocowych i misji w Afryce. Dziennikarz, fotoreporter, autor książek „Tego drzewa nie zetniesz oraz „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy. Prezes Fundacji. Mąż i tata.
Kontakt: krzysztof ( at ) razemdlaafryki.org

Pomagają fundacji:

ADRIAN SELIGA
Prezes firmy optycznej w branży medycznej, mąż, tato trójki dzieci odpowiedzialny za aspekty prawne w fundacji
Kontakt: adrian ( at ) razemdlaafryki.org

MONIKA ŁOBODA
Od lat wielu zaangażowana na rzecz pracy misyjnej w Indiach, RPA oraz Peru.  Świecka misjonarka, tyflopedagog, teolog oraz słuchacz podyplomowego studium dziennikarstwa. Od 2003 roku pracuje z osobami niewidomymi i słabo-widzącymi (Indie, RPA, Ukraina, Polska).
Kontakt: monika ( at ) razemdlaafryki.org

Przyjaciele fundacji:

MACIEJ SYKA
Związany z nowojorskim studiem filmowym Grassroots Films. Odpowiedzialny za debaty i projekcje filmu The Human Experience w Europie i w Australii.

GOSIA HANECZOK
Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim oraz Szkoły Trenerów Metrum w Katowicach. Psycholog w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych. Pracowała z dziećmi i młodzieżą, również niepełnosprawną w Polsce, Zambii, Tanzanii. W fundacji była zaangażowana w kampanię „Zbuduj FreeDOM”.

Realizacją projektów, które wspieramy w Ugandzie zajmują się:

Ks. DAVID OKULLU – jest ugandyjskim księdzem należącym do diecezji Gulu, w rejonie zamieszkałym przez grupę etniczną Aczoli. Pochodzi z miejscowości Kitgum. Od listopada 2016 jest proboszczem parafii Immaculate Heart of Mary w miejscowości Pabo. Wcześniej był wykładowcą w niższym seminarium w Gulu.

Jest absolwentem Makerere University-Kampala, Katigondo National Seminary, Kinyamasika National Seminary, Pontifical Urbaniana (Włochy) Gulu University, Smith College (USA). Odbył też liczne kursy z zakresu działalności, którą podejmuje, obok swej pracy duszpasterskiej.

W 2011 roku założy Solidarity Farmers Association (SOFA), a w 2014 Solidarity for Rural Development Organisation-(SORUDEO). W latach 2013-2016 był sekretarzem Gulu Archdiocesan Priests’ Association-(GADPA).
Obecnie pełni również funckje Chairperson-Board of Governors-Namokora Vocational Secondary School, Chairperson-Board of Governors-St. Francis Central High School-Kalongo oraz Consultant-St. Joseph the Worker-Okuda LTD.

O. WOJTEK „MMALE” ULMAN- franciszkanin,  misjonarz, twórca platformy medialnej  Catholic News Kampala. Prowadzi parafię Św. Franciszka z Asyżu w Matugga. Po studiach filozoficznych w Krakowie i krótkim przygotowaniu w USA wyjechał na misje do Afryki. Teologię ukończył w Kenii. Od czterech lat pracuje na przedmieściach szybko rozrastającej się stolicy kraju – Kampali. Do misji należy 9 stacji dojazdowych oraz 4 publiczne szkoły podstawowe, w których łącznie kształci się ok. 1100 dzieci. Franciszkanie w Matuga włączają się w prace socjalne poprzez budowę szkół, studni głębinowych, dożywianie dzieci oraz „adopcje na odległość”.

 


 

Partnerzy