27 listopada 2014

Pierwsza przychodnia

„Oficjalnie otworzyliśmy naszą przychodnię. Wczoraj od 8-mej do 14-tej zarejestrowało się już 107 pacjentów” – informowali przed rokiem bracia misjonarze, którzy rozpoczynali nowy projekt rozwojowy w położonej na południu Nigerii w wiosce Uduopphori, niedaleko miasta Bomadi.

Ich staraniem dotychczas powstała wcześniej we wiosce szkoła podstawowa, studnie dla okolicznych wiosek oraz przetwórnia wody.

Za podstawową troskę obrali również zdrowie mieszkańców tego ubogiego regionu kraju, o największej umieralności dzieci, wskutek takich chorób jak tyfus, cholera, malaria.

Pierwsza we wiosce przychodnia, którą obsługuje jeden lekarz i dwie pielęgniarki, mieści się w budynku wynajętym w pobliżu miejscowego kościoła.

„Lekarz pochodzący z ludu Igbo będzie z nami w każdy wtorek i czwartek, a w resztę dni dwie pielęgniarki. Kupiliśmy leki, tabletki, szczepionki, zastrzyki, kroplówki…” – pisał brat Damian, inicjator projektu. Na wyposażeniu placówki są również leki przywiezione z Polski oraz mikroskop laboratoryjny ofiarowany przez firmę Seliga Microscopes.

Sami misjonarze podczas jednego z pobytów w Polsce (listopad 2013) przeszli podstawowe szkolenie udzielania pomocy medycznej.

Na terenie Uduophori pełnią swoja posługę z ramienia biskupa Hiacynta Egbebeo, ordynariusza apostolskiego wikariatu Bomadi

Obecnie przychodnia rozpoczyna, przy wsparciu Fundacji Razem dla Afryki, drugi rok funkcjonowania.