1 grudnia 2016

102 ofiary – 102 ludzkie dramaty

102 600 złotych 74 grosze – tyle do dnia dzisiejszego udało się nam zebrać w ramach kampanii Zbuduj FreeDOM (www.zbudujfreedom.pl) celem wsparcia działań organizacji HAART z Nairobi, w Kenii (www.haartkenya.org). Pieniądze wspomogą działanie schroniska dla dzieci – ofiar współczesnych form niewolnictwa.

Założona w 2010 r., przez mieszkającego w Nairobi Polaka, Radosława Malinowskiego, organizacja HAART jest jedyną w Kenii, która zajmuje się wyłącznie zwalczaniem zjawiska handlu ludźmi oraz pomocą ofiarom. Do tej pory organizacja przeprowadziła szkolenia prewencyjne dla ponad 30,000 osób ze slumsów i obszarów wiejskich,  oraz pomogła ponad 300 bezpośrednim ofiarom handlu ludźmi. HAART współpracuje też z innymi organizacjami, które zajmują się zwalczaniem niewolnictwa.

nowelogo1Wciąż potrzeba pomocy !!!

Długofalowe plany dot. pozyskania funduszy na budowę schroniska dla ofiar w ramach kampanii Zbuduj FreeDOM, uległy przyspieszeniu, w związku z tragiczną sytuacją, kiedy 12 letnia dziewczynka uratowana HAART, została zgwałcona w schronisku dla dzieci, prowadzonym przez inną organizację. Ta dramatyczna historia zmusiła HAART do zmiany celu kampanii: z budowy własnego schroniska, na wynajęcie schroniska dla dzieci – ofiar handlu ludźmi.

W listopadzie br. HAART Kenya otworzył w wynajętym budynku, schronisko dla dzieci, prowadzone bezpośrednio przez pracowników HAART. Nowo otwarte schronisko zapewni schronienie dla 25 ofiar, profesjonalną pomoc medyczną, opiekę psychologiczną oraz prawną. Kadrę schroniska tworzą wyłącznie kobiety. Schroniskiem kieruje doświadczona menadżer, a w zespole pracowników są psycholog, pracownicy społeczni i prawnik. Schronisko jest ulokowane w bezpiecznym miejscu w stolicy Kenii, pod stałą opieką profesjonalnej firmy ochroniarskiej.

– W naszej pracy staramy, jak tylko jest możliwe, odbudować to co handlarze zniszczyli. Szokiem dla nas było, kiedy dziewczynka uratowana przez HAART została brutalnie zgwałcona, w legalnie działającym schronisku. Schronisko powinno chronić, nie niszczyć osoby tam kierowane. Tymczasem dziecku, i tak już wykorzystanemu przez handlarzy, wyrządzona straszną krzywdę – mówi Radosław Malinowski, dyrektor HAART.

11731251_10152951664045978_789247261_o

102 ofiary – 102 dramaty

Kampania Zbuduj FreeDOM wystartowała 15 października 2015 w Europejski Dzień Przeciwdziałania Hanowi Ludźmi. Od początku zyskała poparcie papieża Franciszka oraz ambasadorów z różnych dziedzin życia społecznego.

O kampanii informowały media, a zespół Dobre Ludzie skomponował piosenkę „Z wolności dom” promującą kampanię.

Od czasu rozpoczęcia kampanii pod opieką HAART-u, na dzień dzisiejszy są 102 ofiary handlu ludźmi. Każdego miesiąca przybywają ok. 2-6 osoby, które wymagają schronienia. Najmłodsze z nich to dzieci, sprzedane razem z matkami, lub urodzone tuż po tym, jak kobiety w ciąży zostały uwolnione. W kilku przypadkach w ciągu roku HAART udzielił pomocy nastolatkom zmuszanym do prostytucji, które zgwałcone przez klientów były zagrożone przymusową aborcją.

– Kiedy mówimy o 102 ofiarach handlu ludźmi to za tą liczbą stoją poszczególne osoby. Ich dramaty, marzenia i nadzieje, zniszczone przez handlarzy są dla nas wyzwaniem. Od początku kampanii wiele rzeczy uległo przyspieszeniu. Mimo że nie mamy na razie odpowiednich środków, w listopadzie otworzyliśmy schronisko do którego przeprowadziły się dziewczynki – ofiary handlu ludźmi w Kenii. Wielu dziwi się że odważyliśmy się na taki krok, nie mając żadnego wsparcia ze strony dużych instytucji, z drugiej strony wierzę że była to słuszna decyzja i znajdziemy na nasze schronisko środki. A te życia, które uratujemy w międzyczasie są bezcenne! – dodaje Malinowski.

Działania HAART można wciąż wspierać przez stronę www.zbudujfreedom.pl lub poprzez wpłaty na konto

Fundacji Razem dla Afryki:

PL 49 1020 3408 0000 4102 0373 7442

z dopiskiem „FreeDOM”