10 grudnia 2014

Afryka obok Mariackiego

“Daleko jest blisko” – zapraszamy na fotogra­ficzną wędrówkę przez kraje Afryki tym razem – w Krakowie. Od 5 grudnia do 9 stycznia 2015 zapraszamy do Galerii Lamelli, Śródmiej­skiego Ośrodka Kultury przy ulicy Mikołajskiej 2 (Mały Rynek) gdzie prezentowanych jest 38 wielko­for­ma­towych zdjęć z Kenii, Nigerii, Ugandy i Zambii.

[Not a valid template]

Obok portretów m.in. 100-letniej Seliny Sudi, ostatniej ze 139 żon szefa klanu Bakhone, czy dr Pauli Kahumbu z Wildlife Direct Kenya, inicjatorki kampanii “Hands off our elephants” mającej na celu ochronę słoni, są tu zdjęcia dzieci z nigeryjskich wiosek, slamsów kenijskiej stolicy, czy ośrodka dla dzieci ulicy w Lusace.

Są też ujęcia z tegorocznego święta w ugandyjskim Namugongo, największego religijnego wydarzenia we wschodniej części Afryki. Nie brak krajo­brazów – chłodnej przestrzeń Oceanu Indyj­skiego w Mombasie, niekoń­czącej się zieleni Rift Valley, na drodze z Nairobi do Nakuru

„Kontynent jest żywym organizmem. Przekształca się jego tkanka społeczna, gospo­darcza, polityczna. Nie zmienia tempe­rament, witalność gestów, ekspresja radości, modlitwy lub gniewu. Dominują kolory, ręcznie nanoszone na fasady sklepów. Ciszę nocy wypełniają śpiewy. Zieleń jest soczysta a czerwona droga pachnie ostro. Kobiety karmią dzieci sprzedając matoke. Mężczyźni krzyczą. Śmiech miesza się z przekleństwem. W tle prawie zawsze muzyka. Jest Matka Boża Pocie­szenia, śpiew muezina i czary (…)”

Wystawa jest formą przybliżenia naszej Fundacji.

Chętnie przyjedziemy i do Was: Kontakt