1 lutego 2014

Fałszywy biskup

List z Nairobi, z organizacji HAART.

W HAART oprócz naszej pracy uświadamiającej udzielamy pomocy ofiarom handlu ludźmi, Od początku roku udało nam się pomóc 17 ofiarom handlu – dodatkowo wspieramy też osoby niezdecydowane, które planują wyjazd w celach zarobkowych.

Jak już wspominaliśmy na wstępie dzięki naszej interwencji siedem młodych kobiet uniknęło wyjazdu w nieznane –prawdopodobnie bycia sprzedanym. Niestety nie zawsze nasza praca kończy się „happy endem” Straciliśmy kontakt z trzema ofiarami, które zostały ponownie sprzedane. W lutym zarejestrowaliśmy jednocześnie przypadek chłopca, który został porwany a następnie okaleczony. Niestety, pomimo natychmiastowej pomocy medycznej chłopiec – ofiara handlarzy zmarł.

Jednocześnie dzięki naszej pracy kenijska policja aresztowała handlarza ludźmi –a to z kolei spowodowało uratowanie młodego chłopca, przygotowanego do sprzedaży na rzecz pobrania organów. Niestety jego brat przepadł bez wieści. Handlarz ludźmi podawał się za biskupa jednego z protestanckich kościołów w Nairobi i rekrutował dzieci obiecując edukację za granicą.

Nie wiemy ilu młodych Kenijczyków padło ofiarą jego działania, ale dzięki jednemu warsztatowi, podczas którego spotkaliśmy matkę jednego dziecka, udało się nam wymusić na policji interwencję. Handlarz przebywa w tej chwili w więzieniu i czeka na pierwszą rozprawę sądową. Grozi mu kara dożywotniego więzienia.