21 czerwca 2017

Krew Aczoli i.. zbuduj z nami studnię na północy Ugandy

ulotkabezdaty

W programie „Misja dla każdego” (Radio eM) prowadzonym przez red. Dominikę Szczawińską o książce „Krew Aczoli” (www.krewaczoli.pl) oraz o tym, że możemy RAZEM coś dobrego zrobić… na przykład WYBUDOWAĆ STUDNIĘ. Szczegóły poniżej. No i zaprzyjaźniamy z Was ks. Davidem Okullu, z dalekiego Pabo, jednym z bohaterów książki i twórcą organizacji SORUDEO, wspierającą projekty rozwojowe na północy kraju  http://sorudeo.org.ug/

Projekt w zakresie wody pitnej, warunków sanitarnych i edukacji w wioskach Pabo i Latodore, na północy Ugandy.

BUDUJEMY STUDNIĘ – projekt celem wsparcia działań ugandyjskiej organizacji SORUDEO (Solidarity for Rural Development), założonej i prowadzonej przez ks. Davida Okullu.

Całość projektu – otwórz załącznik: Projekt wodny SORUDEO

Koszt budowy studni:
23 345 000 ugandyjskich szylingów = 6 700 $.
Szczegóły zobacz: Studnia kosztorys

WYBUDUJ Z NAMI STUDNIĘ I WESPRZYJ EDUKACJĘ DZIECI
Fundacja RAZEM DLA AFRYKI
ul. Lechicka 23
Łódź 91-230
KRS 0000507401

Dane do przelewu z dopiskiem SORUDEO
76 1020 3408 0000 4402 0342 8349 w PLN

Masz znajomych anglojęzycznych? Prześlij im link: razemdlaafryki.org/supportforsorudeo

 

ks. David Okullu, założyciel SORUDEO z dziećmi z Orom. Po prawej stronie... szałas pełniący rolę szkoły

ks. David Okullu, założyciel SORUDEO z dziećmi z Orom. Po prawej stronie… szałas pełniący rolę szkoły

KRAJOBRAZ PO WOJNIE (gdzie i dlaczego)

Po 23 latach wojny w północnej Ugandzie, po pojawieniu się wielkich trudności z brakiem wody, społeczność wioski Latodore oraz Organizacja Solidarności dla Rozwoju Obszarów Wiejskich (SORUDEO) opracowała projekt mający na celu rozwiązanie problemu.

Projekt ma na celu pomoc społecznościom, które w okresie wojny przebywały w Obozach dla Osób Wewnętrznie Przesiedlonych (IDP camps), a obecnie po powrocie do swoich wiosek stoją w obliczu kryzysu wody i trudnych warunków sanitarnych, będących przyczynami wielu zgonów i chorób, takich jak: zapalenie wątroby typu A i B, salmonnella, tyfus, dur brzuszny, grzybica, biegunka, cholera, jaglica, denga i ślepota rzeczna.

Co roku 85{d474a1418db7acaee38880d262644b3a3af688d2b574a8443ddece3bf2095522} tych, którzy umierają na tyfus, cholerę i biegunkę, które są związane z zanieczyszczoną wodą, to dzieci i kobiety.

Dzieci z wioski Orom w dystrykcie Kitgum

Dzieci z wioski Orom w dystrykcie Kitgum

Projekt ma na celu pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób i ich powikłań, poprzez budowę studni głębinowych dla społeczności tak, aby czysta woda była dostępna przez cały rok. Każde domostwo będzie miało w ten sposób 15-20 litrów wody pitnej dziennie do przygotowania posiłków, higieny osobistej oraz prania. Studnie dopomogą też do nawadniania upraw i innych prac domowych. Całość projektu – otwórz załącznik: Projekt wodny SORUDEO

NAJWIĘCEJ SIEROT (mówi ks. David Okullu, założyciel)

– Trauma, ubóstwo i przemoc jakiej ludzie doświadczyli w czasie wojny wyznaczają rytm ich codzienności. Staramy się ich zachęcać do działania, aby pomóc w wychodzeniu z tego kręgu biedy i przemocy. Robimy to przez edukację, opiekę zdrowotną, rozwój wiejsko-gospodarczy. Jednym z przekleństw północy są choroby. Dur brzuszny, HIV, tyfus, wirusowe zapalenie wątroby. W 2000 mieliśmy ebolę. Dziś wiele osób umiera z powodu HIV. Jest też cholera. Dotyka mężczyzn i kobiet, ale kobiety są bardziej narażone. Mamy program pomocy kobietom. Wspierając kobiety wspierasz rodzinę, wspierasz dzieci. Tu jest wysoki wskaźnik umieralności i wiele sierot, więcej sierot niż w innej części Ugandy.

ks. David Okullu, założyciel SORUDEO

ks. David Okullu, założyciel SORUDEO

POMOC W RÓŻNYCH ZAKRESACH (o SORUDEO)

SORUDEO powstała w 2011 roku jako mała, rolnicza grupa samopomocy pod nazwą „Stowarzyszenie Solidarności Rolników (SOFA)”, która obrała za cel wyeliminowanie problemu związanego z brakiem żywności. W 2015 roku SOFA została przekształcona na Organizację Solidarności dla Rozwoju Obszarów Wiejskich (SORUDEO), a jej cele i zakres działania zostały poszerzone o: próby wyeliminowania głodu, ubóstwa i przemocy na obszarach wiejskich poprzez zrównoważenie rolnictwa, edukacji, opieki zdrowotnej, ochrony środowiska naturalnego i rozwoju obszarów wiejskich w zakresie społeczno-gospodarczym.

SORUDEO za cel obrała poprawę jakości życia zagrożonych społeczności na obszarach wiejskich poprzez ograniczanie ubóstwa, wzrost gospodarczy i przemiany społeczne. Organizacja jest inicjatorem programów i projektów realizowanych wraz z lokalną społecznością i dla społeczności, które poprawiają jakość życia osób potrzebujących w rejonie Kitgum, w północnej Ugandzie jak: kobiety, ludzie niepełnosprawni, chorzy, sieroty i dzieci wymagające szczególnej opieki (OVC).

Jednym z celów SORUDEO jest budowa studni

Jednym z celów SORUDEO jest budowa studni

SORUDEO udziela wsparcia w zakresie rolnictwa, edukacji, oszczędności i inwestycji w gospodarstwach domowych, podstawowej opieki zdrowotnej dla różnych wspólnot i wsparcia psychospołecznego dla kobiet, dzieci i rodzin w najbardziej niekorzystnych sytuacjach. Więcej o SORUDEO – otwórz załącznik: SORUDEO o organizacji

WYBUDUJ Z NAMI STUDNIĘ I WESPRZYJ EDUKACJĘ DZIECI
Fundacja RAZEM DLA AFRYKI
ul. Lechicka 23
Łódź 91-230
KRS 0000507401

Dane do przelewu: – z dopiskiem SORUDEO

PL76102034080000440203428349 w PLN
PL42102034080000420203428380 w EUR
PL84102034080000460203428398 w USD

PLNUSDEURInvalid Displayed Gallery