27 listopada 2014

Pierwsza przychodnia

„Oficjalnie otworzyliśmy naszą przychodnię. Wczoraj od 8-mej do 14-tej zarejestrowało się już 107 pacjentów” – informowali przed rokiem bracia misjonarze, którzy rozpoczynali nowy projekt rozwojowy w położonej na południu Nigerii w wiosce Uduopphori, niedaleko miasta Bomadi.

[Not a valid template]

Ich staraniem dotychczas powstała wcześniej we wiosce szkoła podstawowa, studnie dla okolicznych wiosek oraz przetwórnia wody.

Za podstawową troskę obrali również zdrowie mieszkańców tego ubogiego regionu kraju, o największej umieralności dzieci, wskutek takich chorób jak tyfus, cholera, malaria.

Pierwsza we wiosce przychodnia, którą obsługuje jeden lekarz i dwie pielęgniarki, mieści się w budynku wynajętym w pobliżu miejscowego kościoła.

„Lekarz pochodzący z ludu Igbo będzie z nami w każdy wtorek i czwartek, a w resztę dni dwie pielęgniarki. Kupiliśmy leki, tabletki, szczepionki, zastrzyki, kroplówki…” – pisał brat Damian, inicjator projektu. Na wyposażeniu placówki są również leki przywiezione z Polski oraz mikroskop laboratoryjny ofiarowany przez firmę Seliga Microscopes.

Sami misjonarze podczas jednego z pobytów w Polsce (listopad 2013) przeszli podstawowe szkolenie udzielania pomocy medycznej.

Na terenie Uduophori pełnią swoja posługę z ramienia biskupa Hiacynta Egbebeo, ordynariusza apostolskiego wikariatu Bomadi

Obecnie przychodnia rozpoczyna, przy wsparciu Fundacji Razem dla Afryki, drugi rok funkcjonowania.