4 listopada 2016

Schronisko dla dzieci

nowelogo1Dzięki projektowi Zbuduj FreeDOM i hojności naszych darczyńców na dzień dzisiejszy udało nam się uzbierać ponad 100 000 złotych na sfinansowanie budowy schroniska dla ofiar handlu ludźmi – kobiet i dzieci!

To duża suma, za którą jesteśmy wdzięczni, ale niestety stanowi ona tylko 10{d474a1418db7acaee38880d262644b3a3af688d2b574a8443ddece3bf2095522} potrzebnej kwoty. Jednocześnie potrzeba budowy schroniska nabrała nowego wymiaru, odkąd jedna z podopiecznych HAART – 12 letnie dziecko – zostało zgwałcone w schronisku, gdzie do tej pory umieszczaliśmy uratowane ofiary.

Ta bulwersująca historia została opisana w detalach w kilku artykułach prasowych, m.in  w Gościu Niedzielnym: http://gosc.pl/doc/3406862.Tym-razem- 12letnia-dziewczynka i na portalu Aleteia: Historia uratowanej dziewczynki, ofiary handlu ludźmi

Jest to bardzo przygnębiająca historia ofiary (dziecka), która uratowana przez nas z niewoli była ofiarą przemocy fizycznej, psychicznej oraz seksualnej. Schronisko, z którego usług korzystaliśmy, miało być miejscem, gdzie znajdzie schronienie i będzie mogła rozpocząć rekonwalescencję. Zamiast tego, została brutalnie wykorzystana przez ludzi, którzy powinni jej pomóc. Oczywiście natychmiast ewakuowaliśmy wszystkie ofiary z tego konkretnego schroniska. Zostaliśmy również oskarżycielem posiłkowym w postępowaniu karnym oraz wystąpiliśmy w powództwie cywilnym wobec schroniska o odszkodowanie dla zgwałconej dziewczynki. Niestety oznacza to że w tej chwili nie ma żadnej możliwości umieszczania w tamtym schronisku ofiar ratowanych przez HAART. Dlatego kwestia posiadania własnego schroniska nabrała innego wymiaru i uległa przyspieszeniu.

Na chwilę obecną wynajęliśmy już odpowiedni budynek i adaptujemy go tak, by mógł stać się schroniskiem dla dzieci. Posiada on 5 sypialni, pokój dzienny, ogród, w którym dzieci będą mogły spędzać czas wolny. W schronisku będzie mogło przebywać maksymalnie 20 nieletnich ofiar. Udało nam się zatrudnić już całą kadrę schroniska: managerkę oraz 3 pracowniczki socjalne. Jesteśmy w trakcie przeprowadzania szkoleń dotyczących zarówno wiedzy o handlu ludźmi, ale przede wszystkim o formach pomocy jakie będziemy zapewniać w schronisku. Zorganizowaliśmy również warsztaty oraz trening tzw. umiejętności miękkich (komunikacja interpersonalna, wypalenie zawodowe, radzenie sobie ze stresem,….) z psychologiem, który współpracuje z HAART od 2 lat, a który będzie również pracował w schronisku. Chcemy, aby ludzie, którzy będą zapewniać bezpieczeństwo naszym najmłodszym podopiecznym byli jak najlepiej przygotowani do tej pracy.

10Wynajem schroniska traktujemy jako krótkoterminowe rozwiązanie, które w związku z zaistniałymi okolicznościami byliśmy zmuszeni podjąć. W dalszym ciągu największym priorytetem jest dla nas wybudowanie własnego schroniska, ponieważ koszty jego utrzymania będą znacząco mniejsze, a jednocześnie będziemy mogli zapewnić schronienie większej ilości ofiar w tym samym czasie. Największym wyzwaniem na ten moment są jednak stałe wydatki związane z wynajmem oraz opłaceniem pensji wszystkich pracowników oraz doposażeniem schroniska w m.in. zabawki (na ten moment posiadamy jedynie najpotrzebniejsze meble i przedmioty codziennego użytku).

Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie uda nam się zakończyć wszystkie organizacyjne sprawy i już pod koniec listopada oficjalnie otworzyć naszą placówkę.

970x250 FreeDOM